Wodociągi i kanalizacja Katowic | Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna

Wodociągi i kanalizacja Katowic

Okładka albumu Wodociągi i kanalizacja KatowicAlbum „Wodociągi i kanalizacja Katowic” ukazał się w 2016 roku jako kolejny tytuł w serii publikacji o Katowicach. Kontynuuje i uzupełnia wcześniejsze opisy Katowic zawarte takich publikacjach jak: „Ulice i place Katowic” (2012), „Domy i gmachy Katowic” (2013) oraz „Parafie i kościoły Katowic” (2014). Publikacja została przygotowana przez wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek przy wsparciu Katowickich Wodociągów S.A.

Album „Wodociągi i kanalizacja Katowic” pokazuje historię Katowic, od powstania osady po przekształcenie się w miasto, przez pryzmat coraz większego zapotrzebowania na wodę. Znaczna część to opowieść o tym, skąd ją brano i jakie to niosło konsekwencje. Najpierw czytelnik dowiaduje się o rozwijającym się nad strumieniami i stawami osadnictwie. Później może prześledzić rozwój przemysłu, który nie mógłby powstać ani działać bez wody. Obszerne fragmenty są poświęcone opisom wód powierzchniowych, które stanowią dziś źródło zaopatrzenia miasta w wodę. Co oczywiste, sporą część książki „Wodociągi i kanalizacja Katowic” zajmuje opis rozwoju systemu zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Historię miasta i znaczenie wody w jego rozwoju można prześledzić, nie tylko czytając, ale i oglądając. Album bowiem jest opatrzony wieloma ilustracjami, zarówno współczesnymi, często pokazującymi miasto, jakiego na co dzień nie zauważamy, jak i fotografiami archiwalnymi, bywa, że publikowanymi po raz pierwszy. Materiał został uzupełniony starymi mapami i współczesnymi planami.

Książka ukazała się w dwóch wersjach: ogólnodostępnej i limitowanej. Edycję limitowaną przygotowano z okazji jubileuszu 25-lecia naszej firmy - jej istnienia jako samodzielnego przedsiębiorstwa najpierw pod nazwą Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach, a następnie Katowickie Wodociągi S.A. Oprócz części wspólnej z wersją ogólnodostępną zawiera dodatkowo opis 25 lat historii firmy.

do góry