Wodne warsztaty w Dobrym Klimacie | Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna

Strona główna/O NAS/Wydarzenia/Aktualności/Wodne warsztaty w Dobrym Klimacie

Aktualności

2018-12-12

Wodne warsztaty w Dobrym Klimacie

Woda i ścieki - to główne tematy warsztatów, które odbędą się 13 i 14 grudnia w Dobrym Klimacie. Uczniowie z katowickich szkół będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. kto może zostać somelierem wody oraz jak wykorzystuje się ścieki do produkcji zielonej energii.

Warsztaty przygotowane przez Katowickie Wodociągi zostały podzielone na dwie części. Pierwsza, zaplanowana na czwartek 13. grudnia, będzie dotyczyła badań laboratoryjnych wody. Druga, odbywająca się w piątek 14. grudnia, zostanie poświęcona oczyszczaniu ścieków oraz produkcji biogazu. Każdego dnia w godzinach od 9.00 do 13.30 odbędą się 3 półtoragodzinne spotkania. W każdym z nich wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych.

Uczestnicy warsztatów laboratoryjnych będą mieli okazję dowiedzieć się jak oznacz się chlor w wodzie, wykrywa bakterie grupy coli czy też przeprowadza badania zapachu i smaku wody. Spotkanie będzie też okazją do zaprezentowania i wykonania badań czystości powierzchni rąk. Warsztaty laboratoryjne poprowadzą laborantki akredytowanego Laboratorium Centralnego Katowickich Wodociągów. Na co dzień laboratorium Katowickich Wodociągów prowadzi stały monitoring jakości wody dostarczanej do klientów na terenie Katowic.  Badania wykonywane są zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Monitoringiem objętych jest ponad 50 ustalonych punktów, które są równomiernie rozłożone na terenie całych Katowic. W ciągu roku badanych jest ponad 200 próbek. Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów wykonuje analizy jakości wody w bardzo szerokim zakresie. Obecnie zakres badań obejmuje  42 badania akredytowane. Próbki wody poddawane są badaniom fizykochemicznym, mikrobiologicznym oraz organoleptycznym.

Warsztaty poświęcone oczyszczaniu ścieków rozpoczną się seansem filmowym. Uczniowie zobaczą fabularny film edukacyjny pt. „Giga”. Opowiedziana w nim historia została oparta o autentyczne wydarzenie wyłowienia pieska ze ścieków. Projekcja filmu będzie punktem wyjścia do omówienia procesu oczyszczania ścieków i produkcji biogazu, a z niego energii elektrycznej i cieplnej. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę samodzielnie budując oczyszczalnię ścieków na specjalnie do tego przygotowanej planszy. Warsztaty poprowadzi zastępca kierownika Oczyszczalni Ścieków Gigablok, największej i najnowocześniejszej katowickiej oczyszczalni. Do ich przeprowadzenia zostaną wykorzystane elementy Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK, która na co dzień funkcjonuje na terenie oczyszczalni. Informacje na temat ścieżki edukacyjnej i możliwości zwiedzania oczyszczalni dostępne są na stronie Katowickich Wodociągów i Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK.

do góry