Kranówka na Odrzańskiej Nocy Świętojańskiej w Katowicach | Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna

Strona główna/O NAS/Wydarzenia/Aktualności/Kranówka na Odrzańskiej Nocy Świętojańskiej w Katowicach

Aktualności

2019-06-18

Kranówka na Odrzańskiej Nocy Świętojańskiej w Katowicach

Podczas obchodzonej 21 czerwca  na katowickim rynku Odrzańskiej Nocy Świętojańskiej, Katowickie Wodociągi będą zachęcać do picia kranówki.  W godzinach od 14.00 do 19.00 każdy uczestnik wydarzenia, zostanie poczęstowany kranówką i krówką!

W trakcie obchodów,  uwijemy świętojańskie i śląskie wianki z oryginalnych świecidełek, ale i z materiałów z recyklingu. Razem z artystami z grupy Wytwory pokolorujemy zwierzęta i rośliny z kolorowanki  „Odrarium”. Porozmawiamy ze znakomitymi poetkami o literackim flow, poćwiczymy jogę i uzupełnimy Wikipedię o wodne hasła w ramach „Odrzańskiego piątku z Wikipedią”. Będzie też stoisko wegańskiej henny oraz koncert-niespodzianka  w Malarni na zakończenie wieczoru.
„Wodowanie Śląskiego Wianka dla Odry” na tle katowickiego neonu „Zachód Słońca” nad Rawą będzie symboliczną dobrą wróżbą dla wszystkich rzek oraz przypomnieniem, że w tym roku po raz pierwszy właśnie ze Śląska, z gliwickiej Mariny za tratwą Flisu Odrzańskiego wystartuje 21 czerwca wielki rejs jachtów do morza.

Śląski Wianek dla Odry!

Dlaczego obchodzimy Noc Świętojańską na rynku w Katowicach? Żeby w stolicy Śląska przypomnieć o Odrze! Odra, o czym czasem zapominamy, płynie przez województwo śląskie, a Regionalny Instytut Kultury w Katowicach organizuje w tym roku rozmaite wydarzenia z okazji Międzynarodowego Roku Odry. Promujemy Odrę na terenie całego województwa i poza nim, pokazując, że Odra łączy ludzi i stanowi wielkie dobro wspólne.  Jej dorzecze zajmuje niemal jedną trzecią Polski, a mimo to Odra często pozostaje w cieniu Wisły. Tymczasem dziedzictwo kulturowe i gospodarcze tej rzeki jest fascynujące. Kiedyś o Odrze pisano pieśni i bajki, teraz wzdłuż jej brzegów rozwijają się ścieżki rowerowe oraz  przeróżne działania społeczne, kulturalne, artystyczne i rekreacyjne.
W meandrach Odry, ale nie tylko tam, można znaleźć  rzadkie gatunki roślin, unikatowe na skalę europejską ptaki, wielkie bogactwo ryb, a nawet raki. Po Odrze można pływać kajakiem, statkiem i … pływadłem. Woda niejedną rzeką płynie, dlatego przy okazji świętojańskiej akcji wokół Odry, 19 czerwca w ramach naszego cyklu SocjoKato poruszymy tematy związane z wodą w perspektywie lokalnej i globalnej w otwartej debacie pt.: „Droga wodna-droga społeczna”.

 

do góry