Program ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, poprzez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.
Celem strategicznym jest podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu i zagrożeń naturalnych (m.in. zgodnie z kierunkami działań zapisanymi w „Strategicznym Planie Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030” oraz Polityką Ekologiczną Państwa 2030 - strategii rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej).
Budżet programu to 100 mln zł do wykorzystania w latach 2020- 2024, przy czym umowy o dotacje będą zawierane do 30 czerwca 2024 roku, a wydatkowanie środków przewidziano do końca 2024 roku.
Program będzie realizowany za pośrednictwem i pod patronatem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOS).
Środki finansowe na mikroisntalacje wodne skierowane są do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych z uwzględnieniem domów nowo budowanych z kompletnym systemem orynnowania dachu oddanych do użytkowania przed dniem wypłaty dofinasowania, z wyłączeniem tych nieruchomości, dla których udzielono już dofinansowania z Programu Priorytetowego „Moja Woda”.
Uwaga: jeśli nie jesteś jedynym właścicielem budynku jednorodzinnego, pamiętaj aby wraz z wnioskiem dostarczyć pisemne zgody pozostałych współwłaścicieli na realizację inwestycji.
Maksymalna kwota dotacji to 5 tys. zł, co stanowi nie więcej niż 80% kosztów poniesionych na instalacje po 1 czerwca 2020 roku.
Dotacja może zostać przeznaczona na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej wnioskiem. Dofinansowanie można przeznaczyć na:
zbiorniki retencyjny szczelny lub infiltracyjny:
Uwaga: Zadanie nie może być zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do Funduszu.
W ramach ww. naboru będą przyjmowane jedynie wnioski wypełnione i przesłane do Funduszu od 1 lipca 2020 roku, za pomocą portalu beneficjenta.
W celu złożenia wniosku o dofinansowanie należy:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
ul. Plebiscytowa 19, 40-035 Katowice
w godzinach jego pracy tj. 7:30 - 15:30.
Dostarczone (w wersji elektronicznej oraz papierowej) formularze wniosków muszą posiadać taką samą sumę kontrolną umieszczoną na dokumencie.
Ocenie będą podlegać tylko te wnioski, które wpłynęły w terminie naboru, zostały zarejestrowane w Funduszu w formie elektronicznej (aktywny PDF) i została złożona ich podpisana papierowa wersja (z tożsamą sumą kontrolną).
Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu do Funduszu papierowej formy wniosku.
Beneficjenci Programu Priorytetowego „Moja Woda” po otrzymaniu z Funduszu informacji potwierdzającej przyznanie dofinansowania (pismo), muszą dostarczyć:
Wypłata powinna nastąpić nie później niż do 31 grudnia 2024 roku oraz maksymalnie do 6 miesięcy od podjęcia decyzji o dofinansowaniu przez WFOŚiGW w Katowicach, oraz po dostarczeniu przez Beneficjenta kompletnego rozliczenia wraz z wymaganymi załącznikami.
Informujemy również, iż terminy zakończenia naborów mogą ulec zmianie lub też nabór wniosków może zostać wstrzymany, o czym będą Państwo informowani poprzez portal beneficjenta oraz stronę internetową www.wfosigw.katowice.pl.
Więcej informacji i szczegółów można znaleźć: