https://intracom.wodociagi.katowice.pl/laboratorium-wodociagi-katowice/instrukcja-pobierania-probek-wody-przez-klienta
Instrukcja pobierania próbek wody przez Klienta
Laboratorium Centralne dopuszcza pobieranie próbek wody i ścieków przez klientów pod warunkiem stosowania się do poniższych wytycznych.
Uwagi ogólne:
Klient dostarcza próbkę do Laboratorium po wcześniejszym ustaleniu z Laboratorium terminu dostarczenia, zakresu wykonywanych badań oraz wypełnieniu druku zlecenia.
Laboratorium nie przyjmuje próbek do analiz mikrobiologicznych i sensorycznych w pojemnikach innych, niż te pobrane w Laboratorium lub w Biurze Obsługi Klienta.
Do badań fizykochemicznych wody i ścieków dopuszcza się pobieranie próbek do butelek typu PET po wodzie mineralnej bez dodatków smakowych.
Laboratorium nie ponosi odpowiedzialności za pobieranie i warunki transportu próbki dostarczonej przez klienta. Laboratorium bierze odpowiedzialność za próbkę od chwili jej zarejestrowania w Laboratorium.
1. Czynności wstępne (przed przystąpieniem do pobierania próbki):
- wodę do analizy pobrać z kranu najczęściej używanego (zwrócić uwagę na właściwy stan techniczny i sanitarny miejsca pobierania - unikać kranów cieknących, zardzewiałych, mieszających wodę)
- zdjąć z kurków wszelkie urządzenia rozbryzgowe: perlatory, sitka, przedłużki, plastikowe nakładki itp. i umyć kran wodą z mydłem
- jeżeli z tego samego miejsca pobieramy próbki do różnych rodzajów badań, to w pierwszej kolejności pobieramy próbki do badań sensorycznych (smak, zapach) następnie do badań mikrobiologicznych i badań fizykochemicznych
- przed rozpoczęciem pobierania próbki do pojemnika należy odpuścić wodę przez kilkanaście minut w celu ustabilizowania przepływu oraz temperatury wody
2. Pobieranie próbek do badań mikrobiologicznych
- kurek lub zawór wysterylizować płomieniem lub środkiem dezynfekującym (odczekać 1 minutę aby środek zadziałał)
- po dezynfekcji kurek otworzyć i odpuścić wodę spokojnym strumieniem przez następne kilka minut
- pobrać próbkę wody do objętości ¾ butelki, nie dotykając korka i szyjki butelki oraz wewnętrznej części butelki z wylewką, zamknąć butelkę
3. Pobieranie próbek do badań fizykochemicznych wody
- butelkę o pojemności 1 - 1,5 l przepłukać trzykrotnie pobieraną wodą
- butelkę napełnić do pełna (na przelew), aby nie powstał pęcherzyk powietrza
- butelkę natychmiast zamknąć i opisać (rodzaj próbki, miejsce pobierania, data i godzina)
4. Pobieranie próbek do badań fizykochemicznych ścieków
- próbkę ścieków należy pobrać za pomocą czerpaka bądź wiadra w miejscach, gdzie jest odpowiedni przepływ ścieków, zapewniający dobre ich wymieszanie
- napełnić całkowicie pojemnik i zamknąć
- opisać: rodzaj próbki, miejsce pobierania, data i godzina
Dostarczenie próbek do laboratorium
- próbki należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej (do 4 godzin od momentu pobierania)
- w przypadku transportu próbki trwającego dłużej niż jedną godzinę próbka powinna być przechowywana w warunkach obniżonej temperatury (np. lodówka turystyczna z wkładem chłodzącym)
W razie wątpliwości Laboratorium zapewnia szczegółowy instruktaż w Punkcie Przyjmowania Próbek przeprowadzony przez upoważnionego pracownika.
Laboratorium nie przyjmuje próbek do analiz mikrobiologicznych i sensorycznych w pojemnikach innych, jak pobrane w siedzibie Laboratorium lub w Biurze Obsługi Klienta Katowickich Wodociągów S.A.