Czy trzeba stosować filtry do wody wodociągowej? | Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna

Czy trzeba stosować filtry do wody wodociągowej?

Jakość wody dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne musi spełniać normy zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Stałe kontrolowanie jakości wody prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne pozwalają na dostarczanie odbiorcom wody spełniającej wymogi prawne. Woda z sieci wodociągowej jest zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych.

Domowe uzdatnianie wody może przynieść odwrotne skutki niż oczekiwane. W filtrach mechanicznych na wymiennych wkładach zatrzymywane są zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne. Jeżeli wkład jest zbyt rzadko wymieniany lub używany nie częściej niż raz na 8 godzin powstaje w nim środowisko dogodne dla rozmnażania się bakterii, które mogą wtórnie zakazić wodę.

Filtry odwróconej osmozy zatrzymują nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, ale także związki chemiczne naturalnie występujące w wodzie, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. W ten sposób woda zostaje wyjałowiona ze składników mineralnych i tym samym nie spełnia norm wody zdatnej do spożycia przez ludzi. Filtry odwróconej osmozy nie powinny być w ogóle stosowane w użytku domowym. Woda przefiltrowana przez tego typu filtry używana jest w laboratoriach chemicznych do ściśle określonych celów.

Wróć do FAQ

do góry